13 kwietnia (niedziela) obchodziliśmy 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, jednego z najdramatyczniejszych epizodów w najnowszej historii Polski. Z tego też powodu nauczyciel historii pan Adam Michalski, już w lutym, został zaproszony przez Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Olsztynie na konferencję: “Pamięć o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej wciąż żywa”, gdzie uczczono również Jubileusz 35-lecia Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie.
Podczas uroczystości, która odbyła się 5 marca 2025 r. w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, zaprezentowano przygotowaną przez Pana Michalskiego prezentację multimedialną, podsumowującą realizacje ogólnopolskiego programu: Katyń ocalić od zapomnienia ziemiach województwa warmińsko- mazurskiego w latach 2010-2024. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jarosława Dąbrowskiego w Olsztynie, przystąpiła do projektu już roku 2010 i od tego czasu czynnie uczestniczyła w licznych inicjatywach, czy to Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, czy też konkursach dla młodzieży organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej.
Dnia 9 kwietnia najstarsi uczniowie naszej szkoły (uczniowie klas 8) mieli możliwość spotkania się z przedstawicielem Instytutu Pamięci Narodowej- delegatura w Olsztynie, Panem Bartłomiejem Zarembą. Uczestnicy mogli dowiedzieć się o przyczynach przetrzymywania polskich oficerów w obozach jenieckich w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, powodach ich rozstrzelania, jak również o przebiegu samych zbrodniczych działań. Prelegent zwrócił również uwagę na zjawisko, które w historiografii nazywa się kłamstwem katyńskim.