Zasady korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń
§126. 1. Uczeń przynosi do szkoły telefon komórkowy lub inne urządzenia elektroniczne na odpowiedzialność swoją i rodziców lub prawnych opiekunów.
2. Podczas zajęć edukacyjnych:
1) Nie wolno nagrywać i w jakikolwiek inny sposób utrwalać przebiegu lekcji bez zgody nauczyciela prowadzącego zajęcia.
2) Telefon komórkowy ucznia – za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych oraz nauczyciela – może być wykorzystywany w organizacji wirtualnego środowiska kształcenia lub jako pomoc dydaktyczna.
3) W innym przypadku uczniowie wchodząc do sali lekcyjnej, odkładają telefony komórkowe (wyłączone lub ustawione na tryb „milczy”, cicha praca bez wibracji) do specjalnie przygotowanych segregatorów. Uczniowie odbierają swój telefon, wychodząc z klasy po zakończonych zajęciach.
4) W uzasadnionych przypadkach (np. kiedy uczeń oczekuje na kontakt z rodzicem/opiekunem w ważnej sprawie rodzinnej/zdrowotnej) nauczyciel umożliwia uczniowi skorzystanie z telefonu podczas zajęć edukacyjnych.
3. Podczas lekcji, zajęć opiekuńczych w świetlicy, na terenie biblioteki i boiska szkolnego uczeń wyłącza telefon lub uruchamia tryb „milczy” (cicha praca bez wibracji).
4. Dopuszcza się możliwość korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych podczas przerw międzylekcyjnych, po zajęciach lub przed zajęciami z zachowaniem przyjętych norm społecznych i etycznych, w szczególności z zachowaniem następujących zasad:
1) Na terenie szkoły zakazuje się uczniom samowolnego używania telefonów komórkowych do nagrywania dźwięku, obrazu, fotografowania.
2) Na terenie szkoły zakazuje się używania telefonów, tabletów, PSP/PS Vita i tym podobnych urządzeń do gier.
3) Obowiązuje bezwzględny zakaz korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych w toaletach szkolnych oraz przebieralniach / szatniach.
4) Obowiązuje bezwzględny zakaz upowszechniania szkodliwych treści.
5) Obowiązuje bezwzględny zakaz tworzenia / publikowania / upowszechniania treści obraźliwych.
5. Za zgodą nauczyciela i w jego obecności – uczniowie mogą także korzystać z telefonu komórkowego podczas wycieczek szkolnych i zawodów sportowych z zachowaniem zasad opisanych w punkcie 4.
6. Uczniom nie wolno bawić się, dotykać, zabierać telefonu komórkowego innego ucznia bez jego zgody.
7. Nie wolno ładować telefonów komórkowych na terenie szkoły.
8. W przypadku łamania przez ucznia opisanych powyżej zasad korzystania z telefonu komórkowego lub innego urządzenia na terenie szkoły:
1) każdorazowo nauczyciel zwraca uczniowi ustną uwagę i poleca zastosowanie się do obowiązujących zasad;
2) fakt niestosowania się ucznia do zasad korzystania z urządzeń elektronicznych nauczyciel odnotowuje w e-dzienniku, wysyłając informację do rodziców przez moduł Wiadomości/Uwaga; kopię informacji nauczyciel przesyła wychowawcy klasy;
9. W przypadku zauważenia przez nauczyciela czy zgłoszenia nauczycielowi przypadku krzywdzenia dziecka w świecie wirtualnym, nauczyciel wszczyna procedury postępowania, zgodnie z zapisami Polityki ochrony dziecka przed krzywdzeniem obowiązującej w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jarosława Dąbrowskiego w Olsztynie (Rozdział VII):
1) interwencja w przypadku zgłoszenia groomingu, werbunku do sekty lub innej grupy o potencjalnie zagrażających poglądach lub promującej niebezpieczne zachowania;
2) interwencja w przypadku kontaktu ze szkodliwymi treściami;
3) interwencja w przypadku nadmiernego korzystania z nowoczesnych technologii.
10. Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za zaginięcie/uszkodzenie telefonu komórkowego i/lub innego sprzętu elektronicznego.
11. Zakaz korzystania z telefonów komórkowych obowiązuje także nauczycieli i innych pracowników szkoły podczas zajęć edukacyjnych, narad i zebrań Rady Pedagogicznej (nie dotyczy to sytuacji, gdy nauczyciel spodziewa się ważnej rozmowy telefonicznej dotyczącej sprawy służbowej czy rodzinnej).